Witaj w Moje miasto Różan ,  Czekamy na Ciebie
 Szukaj
Tematy
Witam w serwisie Moje miasto Różan

Różan.net

[ Login ] +++ [ Archiwum ] +++ [ Statystyki ]  
Początek Artykuł Mapa Tematy Strony Linki Poleć nas Galeria Ankiety Pliki

 Spis treści

· Strona główna
· Ankiety
· Archiwum artykułów
· Artykuły
· Ciekawe linki
· Galeria
· Szukaj
· Tematy
· Top


 Warto przeczytać

· Adresy, kontakty - firmy i instytucje użyteczności publicznej Gminy Różan
· Adresy, kontakty - Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim
· Adresy, kontakty - Urzędy gmin Powiatu Makowskiego
· Warunki naturalne
· Przyroda
· O historii ogólnie
· Obiekty historyczne
· Mapa
· Fragmenty Instrukcji Saperskiej
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 1
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 2
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 3
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 4
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 5
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 6


 Artykuły


Różan w internecie
[ Różan w internecie ]

·Nie tylko gmina w Internecie.
·Różan w internetowych encyklopediach


  
 Moim zdaniem: Widzę wielki Różan… odsłona druga 
Posted by piotrek on 13-10-2005 o godz. 19:18:04
Samorząd
Miało być powyborcze wynurzenie, miało ale nie bardzo może, bo sam uczestniczyłem w tym quasi demokratycznym przedstawieniu, gdzie ponad połowa narodu nie poszła na głosowanie, a połowa drugiej połowy sprzedała swoje głosy. Efekt uboczny młodej demokracji i niewiary w wartość własnego głosu wypacza i tak kiepski wizerunek rodzimej polityki i polityków. Zatem oszczędzę instytucje, które są przynajmniej w teorii fundamentem demokratycznego państwa, bo nie brakuje mi wiary, iż kiedyś taką opoką będą w praktyce.



Obiecałem sobie, ale przede wszystkim czytelnikom ciąg dalszy pomysłów na „wielki” Różan. Gdyby chcieć krótko przypomnieć poprzednie, to szansy na cywilizacyjny rozwój naszego miasteczka upatrywałem w stworzeniu na bazie podupadającego Zespołu Szkół, szkoły mistrzostwa sportowego, w oparciu o istniejące i mogące powstać zaplecze w postaci infrastruktury technicznej i niebywale sprzyjającego sportom wodnym naturalnego położenia Różana. Tym razem skupię się na kwestiach gospodarczych, idącej za tym likwidacji bezrobocia i koniecznych rozwiązaniach podatkowych.

Każda szanująca się gmina posiada strategię rozwoju, z którą wiążą się skonkretyzowane oczekiwania, co do spodziewanych inwestorów i rozwoju przedsiębiorczości na swoim terenie. Mówiąc potocznie, taka gmina wie ilu i jakich fabryk, przedsiębiorstw, zakładów usługowych potrzebuje, aby zaspokoić pracownicze ambicje mieszkańców i nie kłopotać się o bezrobocie. Wiedza ta jest podparta analizami, dokumentami i w końcu konkretnymi rozwiązaniami w postaci np. jasnego systemu preferencji podatkowych, ofert zabudowanych i niezabudowanych, uzbrojonych i nieuzbrojonych terenów pod inwestycje. Przy okazji taka gmina powinna mieć jasno określony priorytet kierunku w jakim szczególnie chce się rozwijać.

O Różanie mówi się od dawna, jako o gminie mającej ogromny potencjał turystyczny. Brakuje nam jednak typowo turystycznej infrastruktury. Swego czasu Rada Miejska przeznaczyła pieniądze na ścieżkę rowerową do Dyszobaby. Jedyne, co udało się w tym zakresie zrealizować burmistrzowi to kładka.

Nie mamy czytelnego systemu zwolnień podatkowych, który pomaga podejmować decyzje o lokalizacji inwestycji. Burmistrz umarza podatki po uważaniu, dbając o głosy przy okazji kolejnych wyborów. Gorzej jest już z opuszczeniem urzędu w poszukiwaniu możliwości przyciągnięcia kapitału do miasteczka. Mamy przez to do czynienia ze swoistym paradoksem. Niby gmina pieniędzy ma dużo, ale ludziom wcale nie żyje się przez to lepiej w sensie dosłownym. Zasobność budżetu nie powoduje spadku bezrobocia, no chyba, że podczas organizacji brygad układających na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej krawężniki i chodniki.

Stąd zrodził się w mojej głowie pomysł, aby korzystając z możliwości budżetu sukcesywnie skupować od mieszkańców, zarówno tych z miasta, jak i wsi sąsiadujące ze sobą nieruchomości gruntowe, których nikt nie użytkuje, a które marnieją bądź leżą odłogiem. Bzdura powiecie? Ja natomiast sądzę, że nie. Ano można by scalić takie grunty w jedno i stworzyć fundament pod powstanie parku maszynowego, czy specjalnej strefy ekonomicznej, w której będą funkcjonowały firmy chcące produkować i egzystować na terenie gminy. Uzbrojony przez gminę teren, preferencje podatkowe i wyjście z propozycjami na zewnątrz przyniosło efekt już w niejednym miejscu w Polsce. Są miejscowości, które dzięki takim działaniom stały się prężnymi ośrodkami gospodarczymi.

Takie mam wrażenie, że czas wykorzystać nasze podstawowe atuty: położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych, bliskość aglomeracji warszawskiej, możliwości ekonomiczne gminy pozwalające na daleko posunięte inwestycje w infrastrukturę techniczną i uchwalony w niedługim czasie stabilny system preferencji podatkowych. Suma tych zdarzeń powinna w końcu przynieść efekty gospodarcze. Jest tylko jeden warunek. Gmina potrzebuje przy tym sprawnego menadżera, który spogląda w jej przyszłość z podniesioną, a nie wiecznie opuszczoną głową.

P.Ś.

 
 Pokrewne linki

· Więcej o Samorząd
· Napisane przez piotrek


Najczęściej czytany artykuł o Samorząd:
Widzę wielki Różan… odsłona druga



 Oceny artykułu

Wynik głosowania: 4.11
Głosów: 9


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



 Opcje


 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku




Re: Widzę wielki Różan… odsłona druga (Wynik: 1)
przez kuzyn dnia 20-10-2005 o godz. 23:20:03
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)




Różan.net © 2002-2010 Piotr Pogorzelski
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund