Witaj w Moje miasto Różan ,  Czekamy na Ciebie
 Szukaj
Tematy
Witam w serwisie Moje miasto Różan

Różan.net

[ Login ] +++ [ Archiwum ] +++ [ Statystyki ]  
Początek Artykuł Mapa Tematy Strony Linki Poleć nas Galeria Ankiety Pliki

 Spis treści

· Strona główna
· Ankiety
· Archiwum artykułów
· Artykuły
· Ciekawe linki
· Galeria
· Szukaj
· Tematy
· Top


 Warto przeczytać

· Adresy, kontakty - firmy i instytucje użyteczności publicznej Gminy Różan
· Adresy, kontakty - Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim
· Adresy, kontakty - Urzędy gmin Powiatu Makowskiego
· Warunki naturalne
· Przyroda
· O historii ogólnie
· Obiekty historyczne
· Mapa
· Fragmenty Instrukcji Saperskiej
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 1
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 2
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 3
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 4
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 5
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 6


 Artykuły


Samorząd
[ Samorząd ]

·Kontra Piotrusiowi
·Jędruś RULES
·Projekt nowej organizacji komend powiatowych (miejskich) PSP.
·Widzę wielki Różan… odsłona druga
·Historia pewnej szafy.
·Widzę wielki Różan …
·Dyrygowanie i dodatki
·Zabierzcie mi zabawki, a zacznę mówić, że płacę podatki
·Cała misterna konstrukcja w ...


  
 Moim zdaniem: Widzę wielki Różan … 
Posted by piotrek on 22-05-2005 o godz. 13:44:18
Samorząd
Tytuł być może trąci megalomanią, ale ma historyczne podłoże. Niezapomniany warszawski przedwojenny prezydent Stefan Starzyński, mówiąc o stolicy tak właśnie wyrażał swoje przekonanie o jej wyjątkowości. „(…)widzę wielką Warszawę(…)” to słowa, które tkwią w mojej pamięci nie tylko dlatego, że kibice mojej ukochanej Legii mają je na sztandarach. Przede wszystkim dlatego, że podobnie jak Starzyński kochał swoje miasto i walczył o nie, ja kocham Różan i tylko dlatego jeszcze odnajduję w sobie siłę, aby zrobić w nim i dla niego coś pożytecznego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Kruszewski prosił o artykuł pozbawiony dotychczasowej zjadliwej retoryki. A że cenię jego uwagi, wyszło co wyszło.Wielokrotnie mówiłem i pisałem o tym, co mogłoby wpłynąć na zmianę cywilizacyjnego wizerunku naszej gminy. Nadszedł czas aby finansowe dobrodziejstwo wynikające z lokalizacji Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych było zauważalne gołym okiem. Najwyższa pora aby ludziom żyło się lepiej nie tylko dlatego, że mają nowy ośrodek zdrowia, dom kultury, jedyne w powiecie wysypisko odpadów komunalnych z prawdziwego zdarzenia, czy halę sportową.
Biorąc pod uwagę z jaką słabością finansową i mizerią boryka się powiatowa oświata (władze powiatu wydatkują na oświatę tyle środków ile mają, a nie tyle ile oczekują nauczyciele), wielce prawdopodobnym jest likwidacja niektórych szkół średnich. Choć zapewnienia starostów są zdecydowane i przy okazji batalii o internaty były nader wyraziste, to jednak należy się spodziewać w niedługim czasie, że różański zespół szkół może zostać unicestwiony. Oczywiście jestem daleki od podobnych życzeń, ale rzeczywistość jest nieubłagana (ciekawe stwierdzenie, jak na kogoś kto z nią walczy).
Władze Różana, w tym przede wszystkim obecny burmistrz, ale i przyszły o ile będzie nim ktoś inny, nie powinny pozwolić, aby zniweczono dorobek pokoleń nauczycieli, uczniów i wszystkich tych, którzy czują się związani z tym miejscem. Za wszelką cenę szkoła przy ul. Warszawskiej powinna pozostać na edukacyjnej mapie naszego miasteczka. Tradycje zespołu szkół sięgają daleko w przeszłość, choć pewnie niewiele osób pamięta czasy jego prosperity. Jaki mam zatem pomysł na funkcjonowanie placówki? Proszę…
Gmina posiada potencjał finansowy (z organizacyjnym jest zdecydowanie gorzej, ale to kwestia właściwego zarządzania, a nie trwania na stanowisku), który pozwala jej na daleką samodzielność i pewne pozytywne ryzyko. Gdybym miał decydować o przyszłości szkoły średniej poczyniłbym starania o jej przejęcie od powiatu. Powiedzą wszyscy: „Głupota. Mało mamy problemów z gminną oświatą?” Być może, ale w tym szaleństwie jest metoda.
Polski system kształcenia młodzieży przewiduje coś takiego, jak szkoły mistrzostwa sportowego. Pieniądze na takie placówki są niewspółmiernie większe od środków na „normalne” szkolnictwo. Z tego co wiem, jest ich trzy razy tyle. Różan dysponuje zapleczem niezbędnym do powstania takiej szkoły. Mamy pełnowymiarową salę gimnastyczną i pieniądze na kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową. Hala nie jest wykorzystywana w sposób odpowiadający jej możliwościom, siłownia spełnia wszelkie kryteria, aby kształcić prawdziwych ciężarowców, a kwestia budowy innych obiektów to sprawa wyobraźni radnych, a nie ograniczeń finansowych. Stać nas na basen i jego utrzymanie, zważywszy na środki pozostające co roku w budżecie.
A zatem moglibyśmy na bazie obecnych i nowopowstałych obiektów stworzyć centrum kształcenia usportowionej młodzieży. Bliskość Narwi to kolejny atut, bo nic nie stałoby na przeszkodzie do uprawiania sportów wodnych. Pamiętamy chyba jaką nobilitacją był przed laty klub kajakarski „VICTORIA”, prowadzony przez panią Szydłowską. Można nawiązać do chlubnych tradycji.
Za powstaniem szkoły tego typu, lawiną poszedłby rozwój miasta i gminy. Uczniowie muszą gdzieś mieszkać, więc powstałby zapewne jakiś campus, nauczyciele muszą gdzieś mieszkać, więc mając zapewniony stabilny status finansowy osiedlaliby się w Różanie. Korzyść z tego wielka, bo wzrost liczby mieszkańców to wzrost liczby osób potrzebnych do ich obsługi. Ktoś musi strzyc, sprzedawać, zapewniać im dobra konsumpcyjne. Reakcja łańcuchowa w takim przypadku, jest nad wyraz pożądana. Nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy przestałby być mitem i fantasmagorią.

Takie mam marzenie…

P.Ś.

 
 Pokrewne linki

· Więcej o Samorząd
· Napisane przez piotrek


Najczęściej czytany artykuł o Samorząd:
Widzę wielki Różan… odsłona druga Oceny artykułu

Wynik głosowania: 4.73
Głosów: 19


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły Opcje


 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku
Re: Widzę wielki Różan … (Wynik: 1)
przez sprawiedliwa dnia 24-05-2005 o godz. 13:45:23
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
I w końcu ktoś tu myśli o młodzieży! Oby tylko te marzenia kiedyś się spełniły. Tego życzę sobie i innym. Pierwszy raz zgadzam się z autorem tkstu... a to już coś wyjaśnia.
Różan.net © 2002-2010 Piotr Pogorzelski
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.24 sekund